Procedura alarmowania jednostki OSP

 Jednostka operacyjno techniczna przy ochotniczej straży pożarnej, czyli grupa członków jednostki przygotowanych do działań ratowniczych jest alarmowana do zdarzenia tylko i wyłącznie przez dyspozytora stanowiska kierowania KM PSP w Bydgoszczy. W związku z tym najszybszym i bezpłatnym wezwaniem na pomoc jest wykonanie połączenia na numer 998 lub 112. Nie ma już  możliwości ręcznego włączenia syreny włącznikiem na ścianie budynku remizy. Dzwonienie do członków straży też nie przyniesie skutku ponieważ to osoba zgłaszająca musi opowiedzieć o zdarzeniu dyspozytorowi i niepotrzebnie przedłużamy czas alarmowania ponieważ każdy strażak powie że trzeba zadzwonić na 998. Nie bójmy się dzwonić, dyspozytor spokojnie oceni zasadność zgłoszenia i uruchomi potrzebne procedury działania lub nie.

 W przypadku poszukiwań osób zaginionych, zastępy straży pożarnej uczestniczą pomocniczo w działaniach policji, czyli zgłaszamy problem pod numerem 997 lub 112. Inna droga nie istnieje w strukturze straży. W budynku remizy OSP nie są prowadzone dyżury, to nie PSP. Osoby potrzebujące pomocy przy zepsutym samochodzie, rowerze niestety jej nie otrzymają ponieważ w budynku nikogo niema i raczej niema powodu aby tam był. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek zajęć w remizie drzwi są otwarte dla wszystkich i serdecznie ofiarujemy swoją pomoc .