Ćwiczenia z GR PCK

   W ostatnią niedzielę września w podbydgoskim lesie uczestniczyliśmy  w ćwiczeniach zgrywających z Grupą Ratownictwa PCK w Bydgoszczy. Szkolenie zakładało przeszukiwanie lasu za pomocą tzw. szybkich trójek, czyli trzech osób w tym jednej z urządzeniem GPS, przewodników z psami oraz z powietrza za pomocą drona. W różnych miejscach lasu zostały rozmieszczone przedmioty osobiste rzekomo poszukiwanej osoby dorosłej z dzieckiem. Ćwiczenia miały charakter jak najbardziej zbliżony do rzeczywistego, czyli na początku było ogólne założenie, które w trakcie działań było modyfikowane za pomocą łączności radiowej ze sztabem polowym. Każda z grup prowadziła poszukiwania według swojego charakteru działania, czyli przeszukiwania, tropienia śladów zapachowych i obserwacji z powietrza. Przeszukano ponad dwieście hektarów lasu w zaledwie osiem godzin i w około  dwadzieścia osób. Ponadto przejście szybkich trójek zostało sczytane na komputer i ich ślad przejścia może służyć jako dokumentacja przeprowadzonych poszukiwań. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać i obejrzeć zdjęcia na stronie GR PCK Bydgoszcz oraz na naszej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Gościeradz.