Obowiązek sprawozdawczy jednostki

W dniu 27 marca  odbyło się walne zebranie  sprawozdawczo-wyborcze jednostki, którego wynikiem był wybór nowego zarządu, którego skład możemy przeczytać w zakładce Zarząd OSP oraz zatwierdzono sprawozdanie finansowe i udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi.

Powyższe uchwały generują potrzebę złożenia odpowiednich sprawozdań do wybranych instytucji. W skrócie zarysujemy całą procedurę.

Zaczynamy od deklaracji CIT-8 z załącznikami, którą wysyłamy elektronicznie do właściwego Urzędu Skarbowego, oraz sprawozdanie finansowe do Szefa KAS poprzez stronę e-Sprawozdania Finansowe. Następnie musimy zgłosić zmianę składu zarządu i komisji rewizyjnej do właściwego Sądu Rejestrowego (zaznaczamy okno ze stowarzyszeniami i wpisujemy nr KRS 000056106) Pierwszy raz z powodu pandemii dokumenty przesłaliśmy elektronicznie poprzez Portal Dostępowo-Informacyjny. Ponadto, że jednostka OSP w Gościeradzu posiada status organizacji pożytku publicznego, składa coroczne sprawozdanie z działalności do Narodowego Instytutu Wolności, które możemy zobaczyć pod tym linkiem wpisując nasz nr KRS 0000056106. Wybrane jednostki mają także obowiązek złożenia sprawozdania do GUS.

Podsumowując, w przeciągu jednego miesiąca nasza jednostka złożyła całkiem pokaźne zestawienia do sześciu różnych instytucji. Było to możliwe dzięki społecznemu zaangażowaniu członków zarządu dysponującymi stosownymi upoważnieniami, podpisami elektronicznymi oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Życzenia swiąteczne i na Nowy Rok 2021

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy życzenia pięknych i niezapomnianych chwil w gronie rodziny.

Niech przyniosą one radość i wzruszenie oraz wzajemną życzliwość i optymizm w nadchodzącym Nowym Roku.

 

Życzą druhny i druhowie oraz zarząd

Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu

Nowa motopompa

Od dwóch lat zarząd jednostki czynił intensywne starania w pozyskaniu  środków finansowych na zakup nowej motopompy. Do tej pory użytkowana motopompa PO-5 z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, zużyła się do tego stopnia, że naprawa była nieopłacalna. Od paru dni możemy cieszyć się nowym zakupem sfinansowanym w całości z darowizn osób fizycznych, głównie mieszkańców Gościeradza i okolic.

Dokonaliśmy zakupu  motopompy pożarniczej Tohatsu  model VE1500. Jest to bardzo nowoczesna konstrukcja z silnikiem benzynowym dwusuwowym o mocy 60KM z automatycznym systemem dozowania oleju do paliwa oraz z jednostrumieniową, jednostopniową pompą turbinową. Jej wydajność maksymalna  przy wysokości ssania 1,5m i przy ciśnieniu 8 bar to 2067 litrów na minutę. Urządzenie posiada rozruch elektryczny oraz awaryjny ręczny, ponadto wyposażona jest w statyw oświetleniowy z reflektorem 12V/35W oraz ładowarkę akumulatora. Jesteśmy bardzo dumni z tego zakupu, który mocno nadszarpnął nasze finanse ale umocnił wiarę w społeczność w której żyjemy i to, że możemy na Was zawsze liczyć. Dziękujemy serdecznie.

Łódź motorowa płaskodenna patrolowo-ratownicza

Po kilku miesiącach pracy komisji przetargowej Urzędu Miejskiego w Koronowie i wybraniu wykonawcy który „uszyje” pod nasze potrzeby jedyną taką łódź, możemy obwieścić że ją mamy. Burmistrz Koronowa Pan Patryk Mikołajewski uroczyście ją przekazał a Ksiądz Proboszcz Jarosław Radzikowski  poświęcił, podczas festynu rodzinnego 20 czerwca w Gościeradzu. Praktycznie użytkujemy ją po podpisaniu umowy użyczenia  z Gminą Koronowo z dnia 30 czerwca po dopełnieniu odbiorów, rejestracji, ubezpieczeń i innych uzgodnień branżowych.

Kadłub łodzi został wykonany w Norwegii z bardzo odpornego tworzywa jakim jest polietylen, posiada on fabrycznie otwieraną burtę przednią o własnej pływalności. Do łodzi jest zamontowany na stałe silnik zaburtowy o mocy 80KM. Łódź o długości 5,3 m i szerokości 2,15m może przewozić maksymalnie 10 osób lub 1100kg. Fabrycznie jest wyposażona w konsolę sterową w której zamontowano radiotelefon włączony do sieci radiowej PSP, echosondę z funkcją sonaru, panel sterujący belką świetlną sygnałową, manetką sterującą silnikiem i zegarami kontrolującymi jego pracę. Pod tylną bakistą umieszczono zbiornik paliwa o pojemności 50l i akumulator. W kadłubie zamontowana jest także pompa zęzowa opróżniająca pokład i kadłub z niepotrzebnej wody. Wisienką na torcie jest przyczepa podłodziowa dedykowana do tej łodzi z systemem rolek umożliwiającym wodowanie jej na akwenie bez miejsca do wodowania, slipu.

Jednostka OSP w Gościeradzu uczestniczy w Akcji Bezpieczny Akwen, w pierwszy weekend lipca pierwszy raz mogliśmy sprawdzić dzielność tego statku, która jest bardzo wysoka. Duża fala nie robi wrażenia dla tej konstrukcji. W niedzielę zaliczyła pierwszą akcję przy zdarzeniu z przewróconą żaglówką, spisała się na medal.

Podkategorie

  • 1% dla OSP Gościeradz

    Ochotnicza Straż Pożarna w Gościeradzu posiada status organizacji pożytku publicznego od 2005r. W KRS figurujemy pod numerem 0000056106.

    Dla chętnych, udostępniamy numer konta bankowego na które można wpłacać darowizny na cele statutowe jednostki. Wpłatę można odliczyć od podatku dochodowego.

    BS Koronowo 16 8144 0005 2001 0000 3030 0001