Grupa Poszukiwawcza OSP Gościeradz

Wczesną wiosną tego roku, Zarząd OSP w Gościeradzu postanowił rozszerzyć specjalizację ratowniczą o działalność poszukiwawczą. Pierwsze kroki w tym nowym sektorze postawiła druhna Regina ze swoim pieskiem Loco. Intensywne szkolenie, wyjazdy na wszelakie zgrupowania i szkolenia, powoli przynoszą efekty. Pies już teraz zdumiewa swoimi zdolnościami, ale jeszcze długa droga do uzyskania certyfikatu psa poszukiwawczego o specjalizacji terenowej. Teraz przyszła kolej na „człowieków”, po wstępnych rozmowach z przedstawicielami Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy, uzgodniliśmy termin pierwszego szkolenia.

W miniony weekend takowe odbyliśmy, w sobotę przyswoiliśmy teorię z taktyki poszukiwań z naciskiem położonym na wykorzystanie przenośnych odbiorników sygnału GPS, a w niedzielę udaliśmy się do pobliskiego lasu, który przeszliśmy wg wyznaczonych sektorów. Jeszcze musimy troszkę poćwiczyć nad podzielnością uwagi, pomiędzy skupieniem się nad obsługą urządzenia a uważnym przeszukiwaniem terenu, ale efektywność tej metody jest zdumiewająca. Mówimy tu o zasadzie wykorzystywania tzw. „szybkich trójek” czyli samodzielnej grupy trzech osób w tym jednej pośrodku z urządzeniem GPS, która utrzymuje kierunek. Tą metodą przeszukaliśmy 16 ha lasu w dziesięć osób, w przeciągu dwóch godzin. Efekty można zarchiwizować po zgraniu śladów z urządzeń. Ten sposób wnosi nową formułę poszukiwań, która prawdopodobnie wyprze poszukiwania metodą tyraliery gdzie dziesiątki osób idzie obok siebie. Aktualnie posiadamy dwa odbiorniki GPS i urządzenia peryferyjne zakupione za środki pozyskane z darowizny osób fizycznych, planujemy dalsze zakupy w miarę pozyskiwania środków. Uczestniczenie w poszukiwaniach jest oparte na zasadach wolontariatu, tak więc zachęcamy osoby zainteresowane tym sposobem spędzania wolnego czasu o wstępowanie w szeregi grup ratowniczych. Nie trzeba być strażakiem, ratownikiem medycznym aby pomagać osobom zagubionym. Za profesjonalne zdjęcia dziękujemy Marcinowi Zaporze, których więcej można także obejrzeć na naszym facebookowym profilu.