Ćwiczenia i poszukiwania

Zdarzenie z dnia  22.01.2017. Alarmowanie 13:50


    W niedzielne popołudnie zorganizowaliśmy wewnętrzne szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego. Szczególny nacisk chcieliśmy położyć na pracę z saniami lodowymi, w tym celu wycięliśmy przerębel w pobliskim stawie. W trakcie zgłaszania ćwiczeń do miejskiego stanowiska kierowania PSP w Bydgoszczy, dyspozytor zadysponował nasz zastęp, do pomocy patrolowi policji w podjęciu mężczyzny, który przebywał na cienkiej tafli lodowej w znacznej odległości od brzegu, na akwenie Zalewu Koronowskiego.

   W trakcie jazdy do Pieczysk na miejsce przybył zastęp z OSP Koronowo i przekazał nam relację, że mężczyzna przemieszcza się po lodzie w kierunku Romanowa. Po dotarciu na pole namiotowe w Romanowie po rozpytaniu przebywających tam osób okazało się, że faktycznie widzieli osobę idącą po lodzie w kierunku Tylnej Góry więc się tam udaliśmy. Skorzystaliśmy z placu ośrodka szkolenia PSP, gdzie za nami dotarł także zastęp PSP JRG1. Czterech ratowników ubranych w kombinezony niezatapialne przeszło po lodzie z Tylnej Góry do Romanowa i zauważyli w połowie drogi świeże ślady w trzcinie prowadzące do zalesionego brzegu. W porozumieniu z patrolem policji stwierdzono, że osoba jest bezpieczna i samodzielnie opuściła akwen.

   Pozostali druhowie przebywający w remizie, nie wiedząc czy szkolenie jeszcze się odbędzie zabezpieczyli przerębel przed wpadnięciem osób postronnych. Gdy wróciliśmy do remizy rozpoczęliśmy szkolenie. Każdy mógł spróbować metod podejmowania osoby z wody z użyciem sani lodowych, no może za wyjątkiem pozoranta, który wiecznie się topił.