Niewiarygodne wsparcie – volvo w podziale bojowym

  W ostatnią niedzielę listopada, po intensywnych opadach śniegu, zadysponowano nasz zastęp do samochodu osobowego, który znalazł się w rowie za miejscowością Tryszczyn. W wyniku powstania grubej warstwy, ubitego śniegu, kierujący nie opanował pojazdu i wjechał do rowu. Po przybyciu na miejsce zastaliśmy kierowcę w samochodzie, który okazał się osobą niepełnosprawną. Na czas wyciągania samochodu na jezdnię, ewakuowaliśmy mężczyznę do radiowozu patrolu policji. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, ale… nie możemy wrócić do remizy.

   Zablokowane koła przez układ hamulcowy. Samochód zaczął samoczynnie wytwarzać ciśnienie w układzie hamulcowym. Jedynym sposobem jaki nam przyszedł do głowy, to upuszczanie płynu hamulcowego z cylinderków hamulcowych w każdym z kół. Sposób ten działał na jakieś 500 metrów jazdy. Po godzinie zajechaliśmy do remizy i do pierwszej w nocy próbowaliśmy zlokalizować przyczynę, sądziliśmy że się udało. Niestety, samochód nadawał się do jazy, lecz lekko jeszcze przyhamowywał. Codziennie przeglądaliśmy elementy układu hamulcowego, szukając przyczyny. W czwartek, rozebraliśmy tylne koło i okazało się, że bez części zamiennych nie uda się go złożyć. Trzeba było wycofać stara z podziału bojowego, to już drugi nasz samochód, niemogący brać udziału w akcjach ratowniczych ponieważ volvo ( jeden z trzech ciężkich samochodów gaśniczych w gminie Koronowo) stoi wycofany od 15 września, z powodu złego stanu technicznego akumulatorów. Podzieliliśmy się tą informacją na stronie OSP na Facebooku, niemal natychmiast skontaktowała się z nami osoba z zapytaniem o koszt zakupu akumulatorów. Pani Katarzyna Meger reprezentująca firmę GALMED oraz Pan Marcin Zapora reprezentujący firmę PROGRESS PLUS, przekazali nam fakultatywną wpłatę, na zakup nowych akumulatorów do ciężkiego samochodu gaśniczego. Dnia 2 grudnia 2016r, po 78 dniach volvo FM7 - GCBA 5/24 powrócił do podziału bojowego! Jesteśmy zaszczyceni tak szybką i hojną pomocą dla naszej jednostki. Dziękujemy.